8Sep

Această adolescentă tocmai a făcut istorie ca cea mai tânără jucătoare de golf care a câștigat un titlu major

instagram viewer

Șaptesprezece aleg produse care credem că vă vor plăcea cel mai mult. Putem câștiga comision de pe linkurile de pe această pagină.

Legenda golfului Tiger Woods avea 21 de ani când a câștigat primul său campionat major, Turneul Masters din 1997. Lydia Ko, în vârstă de 18 ani, și-a bătut recordul cu trei ani. Sportiva din Noua Zeelandă tocmai a câștigat Campionatul Evian de la Évian-les-Bains, Franța, făcând-o cea mai tânără câștigătoare majoră din golf feminin.

Realizarea Lydia este serios impresionantă, dar dacă ești un fan al golfului, știi că nu este neapărat o surpriză! În februarie, ea a devenit cea mai tânără jucătoare care a obținut clasamentul numărul unu mondial când avea încă 17 ani. (Deși Park In-bee, în vârstă de 27 de ani, a câștigat locul cel mai înalt.) Omologul lui Lydia, cel mai tânăr câștigător major în golf masculin, Tom Morris, a câștigat British Open din 1868 la 17 ani.

Antrenorul ei, David Leadbetter, a vorbit cu el Yahoo! despre motivul pentru care jocul ei era imbatabil.

click fraud protection

"A lovit practic fiecare verde", a spus el. „Cred că i-a fost dor de două fairways, doar lângă o curte sau două, și s-a descurcat fenomenal... A fost aproape o rundă perfectă de golf ".

Desigur, Lydia nu este doar un jucător de golf - este și ea o adolescentă, așa că, evident, și-a sărbătorit marea victorie pe Instagram.