2Sep

Gabby Douglas s-ar fi calificat pentru finalele generale dacă nu ar fi fost regula „Două pe țări”

instagram viewer

Șaptesprezece aleg produse care credem că vă vor plăcea cel mai mult. Putem câștiga comision de pe linkurile de pe această pagină.

După cum s-a prezis, echipa feminină de gimnastică feminină a ucis duminică calificările olimpice, Simone Biles și Aly Raisman conducând pachetul și avansând în finalele globale.

Dar, datorită regulii „doi pe țară”, campionul care se întoarce și 2012, Gabby Douglas, va câștiga medalia de aur nu i se va permite să avanseze și să-și apere titlul, chiar dacă a terminat cu al treilea cel mai mare scor per total. Acest lucru este incredibil de sfâșietor pentru Gabby, mai ales având în vedere cât de aproape a ajuns să poată concurează: Simone a terminat cu un scor total de 62.366, Aly cu un 60.607 și Gabby cu un 60.131. Nici o altă gimnastă dintr-o țară non-americană nu a spart nici măcar un 59.

La fel de Washington Post explică, regula celor două țări a fost pusă în aplicare de către federația internațională de gimnastică pentru a să încurajeze diversitatea în sport și să împiedice anumite țări să domine complet în competiție

click fraud protection
. Dar, de-a lungul anilor, a fost o sursă de dezbateri și critici aprinse, mulți oameni arătând afirma că regula este nedreaptă pentru cei mai performanți care altfel s-ar fi calificat dacă nu ar fi fost loc.

Cu toate acestea, deși nu va putea concura în finala generală, Gabby va putea concura alături de coechipierul său Madison Kocian pentru finala inegală a barelor. Simone va concura în barele de echilibru, boltă și finale de podea, toate pentru care a primit cele mai bune scoruri la calificare; Aly va concura la etaj; iar Laurie Hernandez vor concura în bară.

La fel de NBC subliniază, deoarece SUA este practic garantat să câștige aurul echipei, Simone are șansa de a deveni prima femeie gimnastă care a câștigat vreodată cinci medalii de aur la o singură Olimpiadă.

Urmați-o pe Gina mai departe Stare de nervozitate.

Din:SUA cosmopolită