2Sep

Τι πρέπει να γνωρίζετε για τον Momiji Nishiya, τον 13χρονο Skateboarder που μόλις κατέκτησε τον Ολυμπιακό Χρυσό

instagram viewer

Δεκαεπτά επιλέγει προϊόντα που πιστεύουμε ότι θα σας αρέσουν περισσότερο. Ενδέχεται να κερδίσουμε προμήθεια από τους συνδέσμους αυτής της σελίδας.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες 2020/2021 υποδέχτηκαν το skateboard, το σερφ, το καράτε και την ανάβαση στο υπάρχον ρόστερ τους των αθλημάτων, επιτρέποντας σε μια ολόκληρη σειρά νέων αθλητών σε όλο τον κόσμο να δείξουν τις μπριζόλες τους στον κόσμο στάδιο. Χωρίς ολυμπιακό προηγούμενο για αυτά τα αθλήματα, ήταν σαφές ότι θα επιφυλάσσονταν κάποιες εκπλήξεις όσον αφορά τα νέα γεγονότα και, μέχρι στιγμής, δεν έχουν απογοητεύσει. Τη Δευτέρα, 26 Ιουλίου, πραγματοποιήθηκαν οι πρώτοι τελικοί Ολυμπιακοί τελικοί γυναικών στο skateboard και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο 13χρονος, Μόμιτζι Νισίγια της Ιαπωνίας. Φυσικά, υπάρχουν πολλά να γνωρίζουμε για αυτόν τον πατινάζ και τον έφηβο παγκόσμιας κλάσης, οπότε διαβάστε παρακάτω για να μάθετε όλα τα στοιχεία για τον νέο χρυσό μετάλλιο.

1. Είναι χρυσή μετάλλια. Ο Μόμιτζι πήρε στο σπίτι το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο γυναικείο σκέιτμπορντ αφού τελείωσε το αγώνισμα με σκορ 15,26. Ο Μομίτζι βρέθηκε στο βάθρο του νικητή του ασημένιου μεταλλίου, Rayssa Leal από τη Βραζιλία, η οποία είναι επίσης 13 ετών, και η νικήτρια του χάλκινου μεταλλίου, η 16χρονη Funa Nakayama, επίσης από την Ιαπωνία.

click fraud protection

3η ημέρα Ολυμπιακών Αγώνων skateboarding

Έζρα ΣοGetty Images

2. Έσπασε ένα ρεκόρ στην Ιαπωνία. Στις 13 και 330 ημέρες, ο Μόμιτζι έγινε ο νεότερος χρυσός Ολυμπιονίκης στην ιστορία της Ιαπωνίας. Είναι επίσης η τρίτη νεότερη στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων.

3. Έχει ιστορία νίκης. Η Momiji κέρδισε το ασημένιο στα Summer X Games 2019 όταν ήταν μόλις 11 ετών καθώς και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Street Skateboarding του 2021.